Skip to content

901 English LayneToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0950
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,743
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
43%
Improvement Value:$202,800
57%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+11.2%
2023$5,491+0.4%
2022$5,467+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,743DeedBook 19441, Page 480Recorded7/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 10574, Page 1418

Property Built

Built

Year Built: 1992