Skip to content

1305 King George LayneToms River, NJ 08753

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC1382
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,389
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$122,700
45%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966+5.2%
2024$4,720+2.0%
2023$4,629+0.4%
2022$4,609+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,389DeedBook 20188, Page 844Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,763DeedBook 18740, Page 857Recorded10/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 10392, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1992