Skip to content

1934 Shore BlvdToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block415
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,754
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
28%
Improvement Value:$289,600
72%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+5.2%
2024$6,969+16.4%
2023$5,989+0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10149, Page 1942

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4932, Page 45

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4288, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1981