Skip to content

1938 Shore BlvdToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block415
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,204
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
26%
Improvement Value:$329,000
74%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+5.2%
2024$7,651+17.1%
2023$6,533+0.4%
2022$6,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 16836, Page 1780Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 16234, Page 1671Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$145,800
DeedBook 5719, Page 361

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4926, Page 953

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4601, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1981