Skip to content

1156 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block429
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,170
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
34%
Improvement Value:$239,200
66%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632+5.2%
2024$6,304+3.2%
2023$6,110+0.4%
2022$6,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 16960, Page 1578Recorded12/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971