Skip to content

1900 Shore BlvdToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block416
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
44%
Improvement Value:$189,700
56%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+5.2%
2024$5,915+17.3%
2023$5,043+0.4%
2022$5,020+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4768, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1955