Skip to content

1174 Fern StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block416
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
45%
Improvement Value:$185,900
55%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,849+1.5%
2023$5,764+0.4%
2022$5,739+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 18049, Page 1489Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 16152, Page 959Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4536, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1970