Skip to content

1104 Kells CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block417
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,256
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
28%
Improvement Value:$300,700
72%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+5.2%
2024$7,230+13.1%
2023$6,390+0.4%
2022$6,362+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,256DeedBook 19452, Page 711Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 14441, Page 530

Property Sale

Sale
$77,300
DeedBook 3968, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1980