Skip to content

1153 Frontage RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block419
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,279
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
28%
Improvement Value:$326,000
72%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+5.2%
2024$7,807+8.1%
2023$7,222+0.4%
2022$7,190+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 12682, Page 508

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4119, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1981