Skip to content

1164 Laurel DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block419
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,775
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
63%
Improvement Value:$133,900
37%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,590+5.2%
2024$6,264+1.8%
2023$6,155+0.4%
2022$6,128+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5321, Page 381

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3612, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1950