Skip to content

1621 Herbert RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$361,900
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block430
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,464
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
21%
Improvement Value:$387,100
79%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+5.2%
2024$8,518+18.1%
2023$7,214+0.4%
2022$7,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$361,900
DeedBook 12705, Page 480

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4388, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1973