Skip to content

1118 Crystal DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$24,190
Last Sale Date
May 26, 1971

Property Information

Block430
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,462
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
32%
Improvement Value:$202,900
68%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+5.2%
2024$5,191+1.6%
2023$5,108+0.4%
2022$5,085+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,190
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971