Skip to content

906 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block433
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
28%
Improvement Value:$286,900
72%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246+5.2%
2024$6,888+19.7%
2023$5,756+0.4%
2022$5,731+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,716DeedBook 19505, Page 653Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10085, Page 1709

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5044, Page 991

Property Sale

Sale
$86,290
DeedBook 4427, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1986