Skip to content

912 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block433
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,546
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
32%
Improvement Value:$257,000
68%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+5.2%
2024$6,578-4.3%
2023$6,874+0.4%
2022$6,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 15863, Page 1181Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 15696, Page 1446Recorded11/27/2013

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 14430, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5024, Page 629

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4453, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1973