Skip to content

1115 Bandon RoadToms River, NJ 08753

Built 1943

Last Sale Price
$42,900
Last Sale Date
Sep 1, 1977

Property Information

Block444
Lot148
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5101

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,172
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
56%
Improvement Value:$211,500
44%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,826+5.2%
2024$8,390+15.5%
2023$7,265+0.4%
2022$7,233+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 3649, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1943