Skip to content

1540 Route 37 West Unit 4Toms River, NJ 08755

Built 1990
Industrial

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block472
Lot12
QualifierC0204
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage10,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
35%
Improvement Value:$1,026,300
65%
Total Assessment$1,576,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,704+5.2%
2024$27,286-25.9%
2023$36,824+0.4%
2022$36,662+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000

From:

To:

DeedBook 17014, Page 835Recorded2/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1990