Skip to content

801 Corporate CircleToms River, NJ 08755

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block472
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage5,000
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,406,400
78%
Improvement Value:$408,000
22%
Total Assessment$1,814,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,040+5.2%
2024$31,407-1.7%
2023$31,941+0.4%
2022$31,801+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

DeedBook 16118, Page 1004Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$567,000
DeedBook 5675, Page 932

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5082, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1990