Skip to content

200 Corporate Circle(Block 473 Lot 4)Toms River, NJ 08755

Built 1986
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block473
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage9,720
Acreage3.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,564,800
36%
Improvement Value:$2,782,200
64%
Total Assessment$4,347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,159+5.2%
2024$75,247+7.6%
2023$69,930+0.4%
2022$69,623+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 4776, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4126, Page 807