Skip to content

7 Executive DriveToms River, NJ 08755

Built 1990
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2011

Property Information

Block505
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage9,999
Acreage2.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,228,800
53%
Improvement Value:$1,071,200
47%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,883+5.2%
2024$39,813+58.9%
2023$25,050+0.4%
2022$24,940-19.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990