Skip to content

1501 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block504
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage60,070
Acreage3.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,172,000
30%
Improvement Value:$5,072,400
70%
Total Assessment$7,244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$131,921+5.2%
2024$125,401+17.4%
2023$106,836+0.4%
2022$106,367+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 15121, Page 1812

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5697, Page 313

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4788, Page 287

Property Sale

Sale
$29,100
DeedBook 4574, Page 326