Skip to content

6 Executive DriveToms River, NJ 08755

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block504
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage11,200
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,449,600
63%
Improvement Value:$850,400
37%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,197+5.2%
2024$43,914+16.9%
2023$37,575+0.4%
2022$37,410+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10045, Page 1952

Property Sale

Sale
$22,650
DeedBook 4770, Page 946