Skip to content

21 Mitchell DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block525
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,726
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
38%
Improvement Value:$259,300
62%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+5.2%
2024$7,241-5.1%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,726DeedBook 18684, Page 1069Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 11803, Page 692

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966