Skip to content

43 Mitchell DriveToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Date
Dec 23, 2069

Property Information

Block526
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,734
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
36%
Improvement Value:$293,600
64%
Total Assessment$460,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+5.2%
2024$7,973+29.6%
2023$6,152+0.4%
2022$6,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5184, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1969