Skip to content

38 Cedar Inn DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block527
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,426
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
40%
Improvement Value:$299,200
60%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+5.2%
2024$8,693+9.4%
2023$7,943+0.4%
2022$7,908-11.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 15590, Page 1918Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$207,450
DeedBook 4668, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1988