Skip to content

28 Mitchell DriveToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block527
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,488
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
48%
Improvement Value:$183,400
52%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+5.2%
2024$6,065-3.8%
2023$6,308+0.4%
2022$6,280+39.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,488DeedBook 17872, Page 931Recorded4/30/2020

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,344DeedBook 17700, Page 1595Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 8545, Page 920

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3995, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1960