Skip to content

250 Route 37 West

Toms River, NJ 08755

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2011

Property Information

Block529.05
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
28%
Improvement Value:$864,000
72%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,852+5.2%
2024$20,772-14.2%
2023$24,198+0.4%
2022$24,092+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012