Skip to content

469 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block533
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class15
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,542
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
61%
Improvement Value:$102,400
39%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,833+5.2%
2024$4,594-27.7%
2023$6,353+0.4%
2022$6,325+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,542DeedBook 17816, Page 471Recorded3/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940