Skip to content

467 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block533
Lot118
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$224,000
70%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,539-7.9%
2023$6,012+0.4%
2022$5,986+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13799, Page 324

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11222, Page 1824

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960