Skip to content

20 Hospital Drive #16

Toms River Twp, NJ 06434

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2008

Property Information

Block535.08
Lot1.02
QualifierC0116
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$176,800
64%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+5.2%
2024$4,791-20.2%
2023$6,007+0.4%
2022$5,981+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972