Skip to content

9 Hospital Drive

Toms River, NJ 08755

Built 1971
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$188,600
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block535
Lot10
QualifierC0210
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,300
57%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,118+5.2%
2024$2,013-11.4%
2023$2,272+0.4%
2022$2,262+0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1971