Skip to content

9 Hospital Drive

Toms River, NJ 08755

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$2,854,504
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block535
Lot10
QualifierC0306
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
15%
Improvement Value:$215,400
85%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+5.2%
2024$8,047-22.3%
2023$10,351+0.4%
2022$10,305+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,854,504
DeedBook 19811, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1971