Skip to content

508 Lakehurst Road(Unit C0101)Toms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Date
May 19, 2005

Property Information

Block536
Lot1
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$421,800
63%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+5.2%
2024$11,629-9.0%
2023$12,776+0.4%
2022$12,719+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004660-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 12640, Page 1702

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 13294, Page 1235

Property Built

Built

Year Built: 2005