Skip to content

191 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block536
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,456
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
38%
Improvement Value:$343,000
62%
Total Assessment$553,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+5.2%
2024$9,572-29.2%
2023$13,527+0.4%
2022$13,468+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft3,456DeedBook 18528, Page 1962Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10076, Page 1679

Property Built

Built

Year Built: 1970