Skip to content

101 Lien StreetToms River, NJ 08753

Built 1911

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block537
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,504
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
35%
Improvement Value:$206,800
65%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+5.2%
2024$5,518+12.5%
2023$4,907+0.4%
2022$4,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,504DeedBook 18541, Page 422Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$157,600
DeedBook 10691, Page 1936

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 4387, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1911