Skip to content

28 West Water StreetToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block569
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$116,000
54%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,257+4.9%
2024$4,059-26.6%
2023$5,530+0.4%
2022$5,508+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12288, Page 836

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5249, Page 572

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4102, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1970