Skip to content

102 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$152,200
53%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.3%
2024$4,971+3.2%
2023$4,819+0.4%
2022$4,797+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 17859, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1985