Skip to content

104 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$152,200
53%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.3%
2024$4,971+3.2%
2023$4,819+0.4%
2022$4,797+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,686DeedBook 19148, Page 1799Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,686DeedBook 18529, Page 935Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 17592, Page 1078

Property Built

Built

Year Built: 1985