Skip to content

1006 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Nov 8, 2010

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC1050
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$124,600
48%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+5.3%
2024$4,494+5.1%
2023$4,277+0.4%
2022$4,258+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14761, Page 1401

Property Built

Built

Year Built: 1985