Skip to content

255 Marigold CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC2505
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
47%
Improvement Value:$169,100
53%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+5.3%
2024$5,524-3.4%
2023$5,720+0.4%
2022$5,695+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,866DeedBook 18642, Page 636Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 13455, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1990