Skip to content

323 Scarlet CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC3203
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$124,800
45%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+5.6%
2024$4,507-18.7%
2023$5,545+0.5%
2022$5,520+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4992, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1990