Skip to content

1511 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block573
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,480
Acreage37.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,749,000
77%
Improvement Value:$1,100,000
23%
Total Assessment$4,849,000

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960