Skip to content

1218 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$8,750,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block573
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage8,818
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+5.3%
2024$4,881-29.2%
2023$6,894+0.4%
2022$6,864+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$8,750,000
Sq Ft8,818DeedBook 19452, Page 1440Recorded8/7/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5595, Page 373