Skip to content

602 Bent TrailToms River, NJ 08753

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block580
Lot4
QualifierC0944
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
51%
Improvement Value:$113,300
49%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+5.2%
2024$4,038+2.2%
2023$3,950+0.4%
2022$3,933+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,296DeedBook 19945, Page 1723Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$120,750
DeedBook 17202, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1984