Skip to content

505 Bent TrailToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 19, 2006

Property Information

Block580
Lot4
QualifierC1047
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
51%
Improvement Value:$114,300
49%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,267+5.2%
2024$4,056+1.2%
2023$4,008+0.4%
2022$3,990+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13390, Page 1190

Property Built

Built

Year Built: 1984