Skip to content

1115 Formicola StreetToms River, NJ 08753

Built 1984
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block585
Lot338
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,482
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
33%
Improvement Value:$315,700
67%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$6,141+4.8%
2005$5,859+1.5%
2004$5,773+1.3%
2003$5,698+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 5503, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 4959, Page 375

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4603, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1984