Skip to content

1109 Maimone StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block587
Lot229
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,719
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
39%
Improvement Value:$228,300
61%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+5.2%
2024$6,479+17.9%
2023$5,496+0.4%
2022$5,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,719DeedBook 19093, Page 845Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 16436, Page 1035Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$58,600
DeedBook 3811, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1979