Skip to content

56 Turnberry CircleToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block572
Lot11
QualifierC0138
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
47%
Improvement Value:$186,000
53%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+5.5%
2024$5,826+16.0%
2023$5,023+0.5%
2022$5,000+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft1,730DeedBook 20096, Page 119Recorded8/8/2025

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 17456, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1987