Skip to content

256 Chestnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 21, 2019

Property Information

Block588
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,462
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
39%
Improvement Value:$264,000
61%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+5.2%
2024$7,530+0.5%
2023$7,492+0.4%
2022$7,460+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,462DeedBook 17548, Page 914Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 15838, Page 1237Recorded7/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5712, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 3861, Page 624