Skip to content

1041 Savannah StreetToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block591.22
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,036
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
45%
Improvement Value:$162,600
55%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,383+5.2%
2024$5,117+17.1%
2023$4,371+0.4%
2022$4,352+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5381, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1961