Skip to content

1049 Savannah StreetToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 21, 2001

Property Information

Block591.22
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,036
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
50%
Improvement Value:$141,900
50%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,920+5.5%
2024$4,664+5.8%
2023$4,409+0.5%
2022$4,389+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10563, Page 1531

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959